В изследване, публикувано наскоро (юли 2019), се търси дали има връзка между местата за хранене (магазини, ресторанти, заведения за бързо хранене) и индекса на телесна маса (ИТМ) в три различни по тип градски района в САЩ. Дотук от проучвания (не от хипотези, от събиране на данни и обработката им) знаем, че има връзка между ИТМ на възрастни, хора – т.е. тези над 18 години – и местата за хранене, които влияят върху лайфстайл решенията.
Резултатите показват, че броят на супермаркетите и малките магазини има по-голяма връзка с повишения ИТМ, отколкото предполагали изследователите, докато по-големият брой ресторанти със сервитьори водели до по-добри резултати и в телесната маса (т.е. ако човек има лесен достъп до джънк ще се храни по-нездравословно, ако по-често около мястото му за живеене има ресторант).
Хората избират заведения за бързо хранене по три причини:
обслужването е бързо, може да се направи лесен избор, храната е вкусна.
В същото време обаче тези места се свързват, заради комбинацията от удобство и висококалорична храна и с това, че хората, които ги посещават често са с по-малко здравословен начин на хранене. Това във Великобритания доведе например до документ на Public Health England с препоръки към местните власти как да бъде направено така, че от една страна да се запази правото на предприемачество и свободно предлагане на стоки и услуги (каквито са храните и местата за бързо хранене) и общественото здраве, т.е. по-малко хора със затлъстяване. Например вендинг машините включват и здравословни избори, а в бъдеще вероятно ще бъдат насърчени веригите да продават и по-подходящи храни.
От блога на Детелина Стаменова
0 Коментара