Сладкото разваля зъбите, от шоколада излизат пъпки. Е, какво сега? Съвсем ли да откажем бонбоните, сладоледа, халвата и бабиния кекс? А дали пък слуховете за вредата от сладкото не са силно преувеличени. В крайна сметка, ако наистина е чак толкова страшно, защо иначе разумният ни организъм полудява при вида на една прясна, шоколадова тортичка?!
Мит №1
Бедата идва от „бързите” въглехидрати
Прието е да се смята, че захарта е главният виновник за затлъстяването и всички произтичащи от това проблеми със здравето. Да, така е – ако поемате повече от 80-100 г захар на денонощие. Особено вредна е бялата, рафинирана захар, тъй като повишава нивото на холестерола.
Но! Така наречените „бързи” въглехидрати (на първо място в списъка е именно захарта) са жизнено необходими на организма – особено, ако редовно тренирате фитнес или работата изцежда ума ви. За да са пълноценни, физическите занимания изискват редовна доставка на енергия, а най-добрата храна за мозъчните клетки е глюкозата. И двете се набавят най-вече чрез бързите въглехидрати. Освен това въглехидратните продукти не са чак толкова страшни: освен захар те съдържат и вода, витамини, минерални вещества.
Мит №2
Най-добрата диета е „Без въглехидрати!”
Прието е да се смята, че всеки, който не мечтае за кариера на сумо борец, е длъжен да се откаже напълно от „сладката отрова”.
Но! Най-новите изследвания в областта на диетологията предупреждават, че диета, бедна на въглехидрати, е пълна загуба на време. И не само на време. С такъв хранителен режим трудно се свалят килограми, лесно се уврежда здравето.
Въглехидратите не са най-калоричната част от количеството храна, което поемаме дневно. За сравнение: енергийната стойност на мазнините е двойно по-висока от тази на въглехидратите. Храната с повишено съдържание на въгрехидрати е с по-ниска калорийна стойност, но за сметка на това заема повече обем в стомаха и не позволява на глада да ви атакува често. Звучи абсурдно, но е научно доказано с експеримент, проведен от американски диетолози. В продължение на 2 години те наблюдавали храненето на 10 000 доброволци. Участниците в експеримента били разделени на 4 групи. Първата група била подложена на нисковъглехидратно хранене, втората приемала около 30-45% въглехидрати дневно, третата – 45-55%, а четвъртата – над 55%. В резултат представителите на последната група се оказали с най-нисък индекс на телесната маса, защото на практика поемали 300 ккал по-малко на ден от всички останали.
Оттук и изводът: когато човек иска да отслабне, трябва да ограничи мазнините. А не въглехидратите.
Мит №3
Шоколадът „сее” пъпки
Прието е да се смята, че шоколадът и шоколадовите бонбони са първата причина за поява на акне.
Но! Дерматолозите са готови да поспорят. Според тях лошата кожа се дължи на проблеми с ендокринната система. Когато надбъбречните жлези произвеждат повече андрогени (мъжки полови хормони) в женския организъм, мастните жлези преминават на усилен работен режим, което води до рязка дисхармония във въглехидратния обмен. Едно от условията да се възстанови равновесието му е отказ от сладкото. Но това е следствие, а не причина.
Мит №4
Сладкото е най-добрият лек при лошо настроение
Прието е да се смята, че сладичкото успокоява, тушира стреса и напрежението.
Но! Навикът да „подслаждаш” проблемите си е пряк път към диабета!
Мит №5
Захарта е наркотик
Прието да се смята, че любовта към сладкото е сродна с наркотичната зависимост.
Но! Захарта е естествен катализатор на производството на хормоните на щастието. На прага на есента няма и смисъл да се борите с притегателната сила на лакомствата. 150-200 г въглехидратна храна на ден са достатъчни да държат във форма настроението ви.
6 правила за отслабващи, но пристрастени
1. Не си налагайте пълна забрана над сладкото! Рано или късно няма да издържите и последствията от „захарния бунт” ще бъдат далеч по-плачевни, отколкото един шоколад, изяден за два дни. Научете се да удължавате удоволствието. Пробвайте следния трик: отчупете си три блокчета качествен натурален шоколад, но не ги излапвайте наведнъж – яжте ги едно след друго, като изчаквате всяко да се разтопи в устата ви. Когато приключите с последното, няма да погледнете към останалия шоколад.
2. Ръцете сами посягат към примамливите торти на витрината? Бройте до 10 и си купете по-безобиден аналог: сладки плодове, стафиди, фурми.
А ето и подробен списък на безопасните заместители:
• Вместо захар – мед
• Вместо млечен шоколад – горчив
• Вместо бонбони – ядки, сушени плодове, пастили
• Вместо ескимо – фруктов сладолед
• Вместо газирани напитки и нектари – прясно изцедени фрешове без захар
• Вместо калорични плодови млека – плодова салата, гарнирана с обезмаслена сметана
• Когато приготвяте торта, не правете маслено тесто, а използвайте бисквитен или бишкотен блат. Маслените и сметанови кремове заменете с плодово желе, конфитюр, мармалад или крем от обезмаслено кисело мляко.
3. Потърсете друг източник на хормони на щастието – например спорт, влюбване или секс.
4. Включете в храненето си повече протеини и сложни въглехидрати. Дневно всяка жена трябва да се зарежда с 350 до 500 г въглехидрати, в които преобладават полизахаридите от растителен произход (съдържат се най-вече в плодовете) и целулозата. Тази комбинация предотвратява рязкото покачване на нивото на кръвната захар.
5. Избягвайте концентратите – те възбуждат апетита.
6. Сладичкото рязко повишава нивото на кръвната захар, което след това също толкова бързо пада. Тялото веднага подава сигнал на мозъка „искам още!” Получава се затворен кръг, от който няма измъкване. За да прекъснете веригата, опитайте се няколко дни да се въздържате напълно от всичко сладко. Захарният глад ще утихне.
Ако вашият сладкохолизъм е минал всякакви граници и не се подчинява на опитите ви да го усмирите, не е лошо да посетите ендокринолог.
0 Коментара