Прочетете защо този ярък зеленчук определено трябва да присъства на трапезата през есента и зимата.
Тиквата е кралицата на есента. Така наричат този чудодеен зеленчук. Жълто-оранжевите сортове тиква са наравно с морковите по отношение на съдържанието на бета-каротин.
Бета-каротинът, превръщайки се в организма във витамин А,
не само поддържа правилното ниво на зрението и имунните реакции, но е най-добрият естествен антиоксидант, предпазващ организма от агресивното въздействие на околната среда. И най-важното – той потиска процеса на трансформация на клетките в злокачествени, т.е. предотвратява рака.
Тиквата е един от шампионите сред зеленчуците по количество на желязо. Освен това тя съдържа много медни соли и фосфор, които също имат благоприятно въздействие върху кръвообразуването. Ето защо ястията от тиква са уникално средство за профилактика на желязодефицитната анемия.
Комбинацията от биологично активни вещества, съдържаща се в тиквата, спомага за извеждането на холестерола от организма и подобрява водно-солевия метаболизъм, затова тиквата е чудесен помощник за непрекъснатата и необременена работа на сърцето.
Тиквата е богата на пектинови вещества, които подобряват функцията на червата в случай на запек. За да избегнете проблеми с храносмилането, допълнете обичайното си меню с гарнитура от печена или варена тиква.
Тиквените семки съдържат цинк и кукурбитацин, които са полезни за всеки човек и важни за тийнейджърите, тъй като участват в процеса на пубертета. Също така тиквените семки се смятат за отлично противоглистно средство.
А какви чудеса излизат от тиквената каша, запеканки, пържени картофи, супи, палачинки, кнедли и много други ястия!
Последният аргумент в полза на тиквата е нейният оранжев цвят, който повдига настроението, а издълбаните лица от тиква предизвикват усмивка. Затова е особено важно да въведем тиквата в здравословното си хранене през есента и зимата.
0 Коментара