Депресията е много сложно и трудно заболяване. Тя не е романтични въздишки, тъжни песни и черни дрехи, а неправилно функциониране на мозъка и дисбаланс на определени хормони.

В киното и музиката депресивното състояние се използва за романтизиране, въпреки че в действителност в него няма никаква романтика. Към днешна дата психотерапията не може да се похвали с пълно излекуване на това заболяване. То не се лекува със съзерцаване на красотата, вдишване на аромати на цветя или слушане на позитивна музика.

Депресията може да се поддържа с медикаменти, предписани от лекар. Много хора се страхуват да признаят и приемат факта, че имат депресия и тя трябва да се лекува. Някои хора просто я игнорират и бавно увяхват пред очите на близките си, а други дори не знаят за симптомите на депресията и не могат да разберат какво се случва с тях.

Eто някои факти за депресията, които може би не знаете.

Влошаване на паметта

Хората, които се борят с тревожността и депресията, не могат да си спомнят много неща. Това е така, защото те съсредоточават голяма част от вниманието си върху преживяването на определен момент от живота, така че не разбират напълно какво всъщност им се случва. Поради това те могат да формират изкривени спомени.

Паралели с болката

Емоционалната болка, изпитвана от някои хора с депресия и висока тревожност, може да бъде еквивалентна на физическата болка, а понякога дори по-изтощителна. Всъщност сканирането на мозъка е показало, че емоционалната болка активира същите области на мозъка, които са свързани с физическата болка.

Възприемане на времето

Депресията може да промени начина, по който мислите и възприемате времето. Някои хора с депресия казват, че времето при тях тече по различен начин. Дните могат да изглеждат като седмици или месеци, което може да допринесе за чувството на безнадеждност.

Нервно регулиране на храносмилателната система

Нови изследвания на храносмилателната система показват връзка между здравето и нормалната функция на червата и психичното благополучие. Дисбалансът на чревните микроби може да допринесе за разстройството на настроението на човека.

Двойна диагноза

Свързана патология. Депресията често се проявява в съчетание с други психични състояния, като тревожни разстройства или злоупотреба с вещества, което затруднява диагностицирането и лечението ѝ.

Ако някой от горепосочените факти е налице при вас, трудно живеете живота си и ви притесняват тревожност, тахикардия или панически атаки, обърнете се към вашия лекар за помощ. По-добре е да спрете болестта в началото и да си помогнете да видите този свят цветно, отколкото да понасяте черно-белия му ноар.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара