Слюнката, разменена при целувка, има особени, открити наскоро свойства. Тя съдържа протеин: СЛПИ (секреторен левкоцитен пептидазен инхибитор). Тази съставка на слюнката оказва мощен биологичен ефект, борейки се срещу микробите, микозите и някои вируси. Тези данни ни разкриват защо предаването на вируса на СПИН през устата е изключително рядко. Впрочем този протеин спомага и за заздравяването на наранените тъкани и има противовъзпалителен ефект.
Екип от учени в САЩ приложил въпросния протеин върху наранената кожа на мишки. Мишките оздравели след четирийсет и осем часа. Навярно това е обяснението, че животните ближат раните си, а дечицата молят родителите си да целунат раничките им, за да заздравеят по-бързо… Освен това целувките предизвикват у партньорите допълнително слюноотделяне, обезвреждащо киселините, възпрепятстващо образуването на зъбен камък и кариеси посредством премахването на остатъчни хранителни частици. Допълнителната слюнка предизвиква приток на антибакгериалния протеин, а това е много хубаво за зъбите.
Наградата за временната моногамия
Посредством размяната на слюнка между влюбените в началото на любовната връзка се избягва възможността бъдещата майка да предаде някое опасно вирусно заболяване на своето бебе. Чрез целувките тя всъщност получава имунитет срещу цитомегаловирусите. Тези вируси се прихващат при целувка. В повечето случаи болестта минава незабелязано и се прекратява спонтанно, без последствия. Най-много лицето да усети известна умора, някое и друго схващане и лека температура, при което да реши, че е грип. В замяна на това посредством този контакт с патогена жената се оказва завинаги имунизирана срещу цитомегаловирусите. Тази защита е извънредно важна, тъй като болестта, която е незначителна при възрастния индивид, е опасна за плода – може да доведе до тежка умствена изостаналост, глухота и чернодробни смущения. Оптималният имунитет настъпва шест месеца след първата целувка, но има и неприятен момент. Вирусът придобива различни форми и жената ще бъде защитена само срещу една от тях – предадената от първоначалния партньор. Накратко – всеки човек е носител на специфична форма на вируса. Този факт призовава към моногамия през шестте месеца, предшестващи създаването на бебе. Все пак трябва да отбележим, че млада жена, която се е целувала много с различни партньори, би била имунизирана срещу множество форми на този вирус. Медицинските заключения изтъкват предимството на целувките като създаващи имунитет посредством размяната на слюнка между партньорите.
Откъс от книгата „Най-доброто лекарство сте вие!“ от д-р Фредерик Салдман.
0 Коментара