Вероятно науката скоро ще застави хората да работят с пълни сили. Ще открие и разбие гена на ленивостта. Дотогава обаче се налага да водим сами сурово сражение с нея. Разбира се, само в случаите, когато ни пречи.
Учените вече откриха ген на мързела в приматите и дори проведоха серия опити. Любопитната находка е на изследователи от Националния институт по психиатрия в щата Мериленд, САЩ, съобщи списание Nature. Напълно е възможно подобен ДНК материал да съществува и у човека.
Психоневролозите обаче са на друго мнение: често ние самите превръщаме обичайното състояние на ленивост (като синоним на умора, понижаване на биоенергетичния потенциал) в хронично. За това не са необходими кой знае какви усилия: отглеждаме я старателно, като оправдаваме бездействието си с мними или реални житейски проблеми, хапваме повече месо или мазнини, давим мъката в алкохол.
Без съмнение трябва да се борим с мързела. Но как? Стратегията е една – война до победа. Тактиката обаче зависи от причините, породили желанието за нищоправене.
ПРИЧИНА: празничен мързел
Пълно отсъствие на активност може да се появи и в най-усърдния работохолик. Най-често това се случва, когато празници пре
Вашите действия
Направете списък на приоритетните задачи в първите дни след празниците. Ако всички са еднакво важни, а не ви се занимава с нито една от тях, използвайте „тройното правило“. Отделяйте на всяка задача по 10 или 15 минути и превключвайте през тези ин-тервали от една на друга, докато не изпълните всичко. Правилото действа много добре, когато редувате физическа с умствена активност. Стремете се и колкото се може по-бързо да възстановите ритмичността на труда и отдиха. Този ритъм е индивидуален за всеки и зависи от професията, но трябва да се спазва. Все пак всички биологични процеси в организма също следват строго определен ритъм. Не търсете оправдание в тях за отпускането си.къснат обичайния работен ритъм.
ПРИЧИНА: мързел след боледуване
Ако бездействието ви е резултат от преумора или боледуване, когато е необходимо повече време за възстановяване, не е нужно да вървите срещу себе си, да полагате свръхусилия, за да се върнете към обичайния си ритъм. Но и физическото бездействие е противопо казно.
Вашите действия
Превключете на любимото си занимание, наситено с повече свободно време. Направете курс за стимулиране на тонуса с витамини или добавки, съдържащи жен- шен, гинко билоба, селен.
Не си поставяйте мащабни задачи, вработвайте се постепенно.
Много добре повлиява на активността следната 15-минутна енергетична гимнастика:
– Разтрийте много силно дланите и след това маса-жирайте с тях главата.
– Разтрийте отново дланите и после ги положете за няколко минути върху очите.
– Потупайте тялото, разтрийте ушите.
– Разтрийте всеки пръст на ръцете от върха до ос¬новата.
– Разтрийте отново дланите, а след това масажирай¬те ходилата от вътрешната и външната страна.
ПРИЧИНА: принудително бездействие
Загубили сте работата си? Претърпели сте фиаско в личния си живот, разочаровани сте, огорчени сте, изпускате кормилото на живота си? Пасивността в та¬кава ситуация е лоша услуга: опасността бездействието ви да прерасне в хронично е особено реална.
Вашите действия
На вас повече отвсякога са ви нужни малки, но всеки-дневни победи. Лесно ще ги постигнете, като си набе-лежите няколко не особено сложни задачи и възприема-те изпълнението на всяка от тях като война със сами¬те себе си и с тези, които биха ви попречили. Заемете се с първата от тях и не отстъпвайте, докато не победите. Мислете: „Аз съм победител!“, и се наслаждавайте на усещането. Всеки ден отделяйте по няколко часа за трениране и поддържане на професионалните навици. Четете специализирана литература. Общувайте с успели, оптимистимно настроени хора.
ПРИЧИНА: творческо бездействие
Този термин е въведен от специалистите по тайм мениджмънт. Те разглеждат творческото бездействие като защитна реакция на организма, който по този начин се опитва да си определи време за творчество. Добре известно е, че мозъчните полукълба работят по различен начин с постъпващата информация: лявото полукълбо е отговорно за логическото и аналитичното мислене, дясното – за интуицията и обобщенията. По правило доминира аналитичното мислене и то идеално се справя с решението на планирани и предсказуеми задачи. Но няма достатъчно ресурс за оригинални идеи и нестандартни решения. В тези случаи бездействието освобождава време за работа на дясното полукълбо.
Вашите действия
Неслучайно специалистите по мениджмънт дават следния съвет: натоварете мозъка с проблеми и полежете час в гореща вана, без да мислите за нищо. След това се върнете към анализиране на проблемите и подсъзнанието ще ви даде нужното решение.
0 Коментара