Предава се лесно, протича тежко и може да завърши фатално.
Звучи като сериозна опасност. И е! Защото това определение може да се крие в кубчето лед за вечерното ви питие или в обичайната процедура при маникюристката. Не ви се вярва, но това са само два от десетките банални начини да се зарази човек с вирусен хепатит. По степен на поражение и разпространение това е добре въоръжен и много опасен враг. Затова всеки трябва да е готов за среща с него.
Досие
Вирусният хепатит има много лица, като у нас са най-разпространени две от тях – А и В. Вторият вид, който е далеч по-коварен, вече е превзел 450 000 българи. Толкова са хроничните носители на хепатит В по официални данни, огласени на тазгодишната национална кампания за борба с хепатита под мотото “Вземи защитата в свои ръце”.
Никога не подценявайте риска от зараза с вирусен хепатит, защото:
- вирусът на хепатит В е 100 пъти по-заразен от вируса на СПИН. Той е и по-чест причинител на рак на черния дроб, отколкото алкохолът;
- голяма част от случаите протичат без видими симптоми и болните могат да заразяват околните, без да подозират;
- хепатит А и В са сред десетте най-често срещани болести по време на пътуване.
Почерк на действие
Хепатит А
Заразата се разпространява основно по фекално-орален път, затова хепатит А е известен като “болестта на мръсните ръце”. Тя може да се предаде чрез:
- храни, приготвени от заразени ръце;
- замърсени прибори за хранене;
- кубчета за лед от заразен водоизточник (вирусът има свойството да оцелява в минусови температури). Или просто с чаша вода;
- риба, миди и други продукти от заразени водоеми.
Хепатит В
Тук са известни четири пътя на предаване на вируса, които оформят и рисковите групи.
1. Кръвен път
Смята се, че това е основният начин за предаване на заразата.
Най-застрашени са:
- всички медици и особено тези, които са ангажирани с кръвопреливане, операции и т.н.;
- болни, при които се налагат чести преливания на кръв и кръвни продукти;
- наркомани (когато използват обща спринцовка);
- всеки, на когото му се налага да преживее някаква медицинска интервенция (например да отиде на зъболекар) или козметична манипулация с нестерилни инструменти – пиърсинг, маникюр и педикюр, татуиране и др.)
2. Полов път
В риск са:
- хората с безразборни сексуални контакти, които не използват презервативи;
- хомосексуалистите и проститутките;
- сексуалните партньори на хронични носители;
- хора, които имат чести и продължителни пътувания в райони с висока заболеваемост (шофьори, бизнесмени, дипломати).
3. Хоризонтален път
Това е един от най-коварните начини за предаване на заразата, тъй като вирусът на хепатит В вирее не само в кръвта, а и във всички телесни секрети. В този случай заразата може да се пренесе от всеки контакт с тях чрез:
- малки наранявания;
- използване на общи бръсначи, четки за зъби, гребени;
- злополука, инцидент.
4. Вертикален път
Най-засегнатата група тук са децата на майки, носителки на вируса. Заразяването може да стане по време на бременността, по време на раждане или след раждането. Това са едни от най-тежките случаи на хепатит В, защото до 90 % от децата, родени от болни майки или носителки на вируса, са инфектирани.
Отличителни белези
Двата “най-популярни” у нас вида хепатит имат някои общи черти – достатъчно характерни, за да ви разтревожат и да ви накарат веднага да потърсите лекар. Най-изразителната комбинация е потъмняването на урината и пожълтяването (първо на очните склери, после и кожата). Останалите симптоми са: отпадналост, умора, липса на апетит, безсъние, главоболие, болка в дясното подребрие и стомашната област, гадене, повръщане, силно разстройство, сърбеж по кожата.
Защита
Помните ли предупреждението в началото – добре въоръжен и много опасен?! Ако все още смятате, че сте недосегаеми, нека да обобщим: на прицел е всеки, който не е преболедувал и който не е ваксиниран.
От гледна точка на личната безопасност няма съмнение – вторият вариант е единственото правилно решение.
0 Коментара