Хранителната добавка би трябвало да е нещо, което допринася за здравето и спортните ни резултати. Но в повечето случаи се получава така, че консумираме хранителни добавки, които по-скоро ни вредят и застрашават здравето ни, отколкото да подпомагат организма. Именно поради това е важно да следим за качеството на продуктите, които избираме за себе си.
За съжаление, от личен опит знам, че в момента българския пазар е залят от нискокачествени хранителни добавки. Голяма част от тези продукти са неефективни, съдържат токсични и вредни за здравето съставки и вместо да ви помогнат могат да усложнят положението, в което се намирате. Винаги съм вярвал в принципа, че човек трябва да взема информирани решения относно здравето си, затова ще споделя с вас своите знания и наблюдения по темата. Не мисля, че е редно да пилеете пари на вятъра, затова ще минем през четирите най-важни критерия, по които да подберете безопасни за употреба хранителни добавки.
Избягвайте продукти, които съдържат вредни съставки
Първото правило е да търсите хранителни добавки без опасни съставки. Защо това е важно и кои са опасните съставки, за които да внимавате? Много производители използват съставки като:
- Магнезиев стеарат
- Стеаринова киселина
- Хидрогенирани и трансмазнини
- Изкуствени оцветители
- Титаниев диоксид
- Натриев бензоат
Тези субстанции ускоряват производствения процес и увеличават обема на крайната продукция (тоест, носят по-голяма печалба на производителя), но нямат абсолютно никакви ползи за човешкото здраве, а в повечето случаи дори могат да бъдат опасни.
Въпреки че магнезиевият стеарат и стеариновата киселина забързват производството, те нямат абсолютно никаква хранителна стойност и са неусвоими от човека. Дори повече – тези вещества са потенциално опасни за имунната и сърдечно-съдовата системи. Опитайте се да подбирате производители и марки, които не използват подобни токсични вещества в производствените си практики.
Избирайте продукти без изкуствени подсладители
Най-широко разпространените изкуствени подсладители, за които трябва да следите на етикета, са:
- Аспартам – това вещество е много по-сладко от бялата захарта и доста по-евтино. Точно затова производителите го използват, без да се замислят за здравето на хората. Нежеланите реакции включват главоболие, тревожност, загуба на памет, артрит, болки в корема, гадене, гърчове, неврологични нарушения, наддаване на тегло и други.
- Глюкозо-фруктозен сироп – течен подсладител, който се използва предимно в производството на храни и напитки, но се среща и в някои хранителни добавки. Този сироп е по-опасен за здравето и от бялата захар, защото повишава по-бързо нивата на кръвна глюкоза, което води до неконтролируем синтез на инсулин. Много проучвания доказват, че редовната консумация на глюкозо-фруктозния сироп води до пристрастяване и има неблагоприятен ефект върху функциите на мозъка.
- Суркалоза – нежелани реакции при този изкуствен подсладител са мигрена, болки в мускулите и ставите, стомашни спазми и диария, проблеми с пикочния мехур, замайване и възпаление. Суркалозата има неблагоприятен ефект върху баланса на чревната флора, което разстройва храносмилателния процес.
- Ацесулфам К – изкуствен подсладител, който съдържа калиева сол и метилен хлорид – доказан канцероген. Нежеланите реакции включват гадене, главоболие, чести смени на настроението, увреждане на черния дроб и бъбреците, проблеми със зрението.
Редица изследвания показват, че изкуствените подсладители имат потенциално канцерогенно действие.
Избирайте продукти, изработени от качествени суровини
Няма как качеството на крайния продукт да е по-високо от качеството на отделните съставки. Важно е да подберете производител, който не пести при подбора и тестването на суровини. Най-висококачествените суровини обикновено идват от Европа и САЩ.
Съвестният производител би тествал произхода, силата, консистенцията и чистота на всички суровини в лабораторни условия преди да ги използва в производствения процес. Продукт, на чиято опаковка просто пише „високо качество“ или „изцяло натурален“, не е достатъчно основание без съпътстваща документация, която удостоверява това.
Не винаги е разумно да посягате към най-евтините продукти
Всички от нас се опитват да спестят пари при всяка възможност, но трябва да знаем, че цената и качеството донякъде са свързани. Когато става въпрос за здравето ви, не е моментът да се пазарите за най-изгодната сделка.
Не ви препоръчвам да си купувате най-евтините и бюджетни хранителни добавки на пазара. За да изкарат на пазара евтин продукт, производителите трябва да спестят от качеството на суровините, а по-неморалните използват и други заобиколни техники.
Съветвам ви да четете и текста с малък шрифт, ако има такъв, за да не останете неприятно изненадани. Компанията, която произвежда качествени хранителни добавки, няма нужда да ви излъже да си купите продуктите й. Тя цени взаимоотношенията с клиентите си повече, от това да измъкне малко повече пари от вас.
0 Коментара