Тъкмо да кажем: „Браво, бе дете! Изкара зимата без грип!”, и изведнъж детето напук на всички правила започва да боледува. На прага на пролетта. Няма нищо странно – просто детският организъм изпитва силен недостиг на полезни вещества. Заемете се отсега с отбраната срещу пролетната умора и всички нейни последствия.
Коктейл за имунитета
Всички знаят, че в края на зимата трябва да се набавят повече витамини, особено витамин С. Аскорбиновата киселина, която всъщност е въпросният витамин С, действително е основата на нашата устойчивост пред болестите. Предозирането на „изкуствената” аскорбинова киселина обаче може да доведе до проблеми с бъбреците или стомаха. Много по-разумно е да се включат повече живи витамини в детското хранене. Богати на аскорбинова киселина са портокалите и грейпфрутите.
Прекрасна подкрепа в края на зимата е следната рецепта:
Сутрин
преди закуска давайте на детето прясно изцеден сок от половин или цял грейпфрут, разреден с малко вода, за да не дразни стомаха. Сокът трябва да се пие на гладно, преди закуската.
По всяко време
и колкото се може по-често му сервирайте лимони: резенче в чая, в сока или като отделен специалитет – нарежете почистени от кората и ципата парченца лимон на ситно и ги посипете със захар. Предлагайте го на детето след всяко хранене.
Лимон не бива да се яде на гладно.
Ако вашето малко съкровище има алергия към цитрусови плодове, просто ги заменете с чай или сироп от шипка – и двете могат да се дават в неограничени количества дневно. Съдържанието на витамин С в шипката е още по-голямо, отколкото в портокалите. Богати на аскорбинова киселина са и чушките. Скъпи са по това време на годината, но не е казано да ги купувате всеки ден.
Вечер
преди лягане е много полезно детето да изяжда една чаена лъжичка мед. И то не да я поглъща наведнъж, а да я задържа до разтопяване в устата. Това не само ще подхрани детския организъм с имуноукрепващи вещества, но и ще осигури една постоянна профилактика на гърлото. Лъжичката мед преди лягане има и още един положителен ефект – оказва успокояващо и сънотворно действие.
ПОМОЩ ОТ АПТЕКАТА
Освен живите витамини добавете към тях и едномесечен курс с готови поливитаминни препарати. След него обаче направете месец почивка. Избирайте витаминни комплекси, които съдържат микроелементи, особено желязо, молибден, кобалт, цинк. Полезни са също и всички препарати с пчелни продукти.
СИЛНА ХРАНА
При децата не са редки случаите и на пролетна анемия, за която ще ви подскажат необичайната сънливост, вялост и бърза уморяемост на малкия човек. Дължи се на понижаване на нивото на хемоглобина в кръвта. За всеки случай направете кръвни изследвания и ги консултирайте с вашия педиатър. Ако анемията е силно изразена, лекарят вероятно ще назначи препарати с желязо. Ако занижаването на хемоглобина не е толкова драстично, пак трябва да предприемете някакви мерки. Просто добавете към сутрешния фреш за бодрост на гладно и сока от половин нар. А вечер му приготвяйте ситно смлени ядки от два ореха с мед. Всеки ден по една ябълка е третият важен елемент за справяне с пролетната анемия. Избирайте от зелените сортове.
ХАЙДЕ НА РАЗХОДКА!
В началото на пролетта организмът страда и от недостига на слънчева светлина. Това е причината за раздразнителността и капризниченето на вашето чедо. Постарайте се да му осигурите повече разходки и игри на чист въздух. И още едно правило: слагайте го да спи час по-рано от обикновено, защото сега то има по-голяма нужда от сън.
0 Коментара