Защо точно женски алкохолизъм?
През последните години в нашата практика значително се увеличи броят на жените, търсещи лечение за злоупотреба и/или зависимост към алкохол. Макар че става въпрос за една и съща хронична, рецидивираща болест, алкохолизмът при жените не трябва да се разглежда по същия начин като при мъжете. Женският организъм функционира по-различно, така че развитието на болестта също протича по-различно.
Според някои учени генетичните фактори, които оказват влияние върху развитието на алкохолизма при жените, играят по-малка роля, отколкото при мъжете.
Фамилната история на пиещите жени често показва наличие на различни психични разстройства, в частност – афективни и личностови, както и суицидни опити.
Мъжете приемат алкохола като възбуждащо и тонизиращо средство, за да засилят емоцията. Предполага се, че това е свързано с по-слабата активност на серотониновата система. Жените по-често посягат към алкохола в моменти на потиснатост и понижено настроение. Това, най-вероятно, е свързано с понижената функция на норадренергичната и допаминовата системи.
Може ли да се каже, че употребата на алкохол в някои случаи е вид самолечение?
Много често жени, претърпели насилие – физическо, сексуално, вербално, или страдащи от депресии, които не са били лекувани своевременно, посягат към алкохола с цел преодоляване на нервно напрежение, страхови и панически симптоми. Те искат да подобрят емоционалното си състояние и пият, самолекувайки се в самота, докато мъжете пият социално – за да се чувстват добре в компания.
Действието на алкохола върху организма на жените и развитието на алкохолната болест се определя от биологичните, психологичните и социокултуралните различия между двата пола.
Kакви са тези биологични фактори?
Биохимичните различия между женския и мъжкия организъм обуславят разликата в концентрацията на алкохола в кръвта им, а именно – употребата на едно и също количество алкохол води до по-голяма концентрация в кръвта на жените, отколкото в тази на мъжете. Това води и до по-силно изразена симптоматика на алкохолната интоксикация при жените, което е свързано с по-големия процент на мазнини и по-малко количество вода в женския организъм. Метаболизмът на алкохола се променя и в зависимост от месечния цикъл на жените.
Означава ли това, че алкохолизмът при жените е по-тежък?
Жените за много по-кратко време развиват цялата алкохолна симптоматика на заболяването. При тях чернодробните проблеми, свързани с пиенето, се появяват относително по-бързо, отколкото при мъжете, например след около 5 години на интензивно пиене, а при мъжете – след 10-15 години. Жените умират относително в по-ранна възраст поради цироза на черния дроб. Смята се за доказана зависимостта между алкохолната злоупотреба и рака на гърдата.
Целия текст четете в новия брой на „Жената днес“
*Дорота Жултовска-Първулова е психичноздравен специалист и дългогодишeн консултант в областта на зависимото поведение. За контакти: Терапевтична практика, кабинет №6, GSM: 0888 719 505, www.kabinet6.com
0 Коментара