Гирляндите от коледни, новогодишни и следновогодишни празници са „най-горещото време” за гастроентеролозите. А защо трябва да стигаме дотам? Не е ли по-мъдро да избегнем стомашните тегоби по време на празниците? Чували сме поговорката, че човекът е единственото животно, което е в състояние два пъти да допусне една и съща грешка. Но предлагаме да не й обръщаме внимание и този път да посрещнем празниците като хора. Да ни е сито, но и леко с няколко златни правила срещу празничното преяждане.
Бомби със закъснител
Колкото и да е парадоксално, но баналните оплаквания като киселини, подуване, тежест и болки в стомаха по празниците се случват не на болните, а на здравите. Болните – в смисъл тези, които си знаят, че имат гастрит, холецистит, панкреатит, не прекаляват с предизвикателствата на празничната трапеза. Съвсем друго нещо са тези, които смятат, че нямат никакви проблеми със стомаха, и се хвърлят с всички сили в кулинарния маратон. Те отказват да запомнят следните простички истини:
-киселини и тежко оригване са най-честите последствия от преяждане;
-„парене” под лъжичката свидетелства за претоварване на жлъчката. А това означава злоупотреба с мазна храна;
-тъпченето със сладкиши, зеле и други въглехидратни продукти причинява подуване;
-усещането за тежест е отчаяният протест на стомаха срещу преяждане;
-болезнените присвивания говорят за натрупване на газове вследствие неспособността на храносмилателния тракт да се справи бързо и качествено с преработването на прекомерното количество, което сте му „поднесли”.
Да е лека и сита!
Празниците са си празници, но все пак здравето ще ви трябва и след това. Е, трудно е да устоиш на изкушенията и да не се поотпуснеш малко. Затова ето няколко препоръки, които няма да ви развалят настроението с излишен аскетизъм и в същото време ще ви предпазят от мъките на преяждането.
1. Подберете качествени продукти. По-скъпи са, но сега не е време да пестите. Това е много важно и директно ще елиминира 50% от възможните стомашни неприятности.
2. Помнете, че празничната трапеза е дълга – не бързайте да се наядете веднага. Удължете удоволствието, яжте по-дълго, но по малко: така е далеч по-безопасно, отколкото много и веднага.
3. Откажете се от традиционните тежки зимни салати. По правило повечето от тях са подправени с майонеза – помните какво ви предупредихме за мазните храни, нали?! По-добре пригответе леки салати от сурови зеленчуци, подправете ги с кисело мляко, обезмаслена извара, сок от лимон.
4. За основно блюдо вместо тежките патешки, пуешки и свински меса поднесете риба. Всъщност може и месо, но гледайте да е крехко, без мазнини и в умерени количества.
5. Запасете се предварително с препарат за спешна помощ при евентуални последствия от преяждане.
0 Коментара