„Варвара вари, Сава пече, Никола яде”, е рекъл народът, вярващ, че Варвара и Сава са родственици (две сестри девици, макар и в някои краища на страната Сава да се почита като мъж) на Никола, които помагат в приготовленията, свързани с братовия им празник – Никулден.
В хорските представи Никола е заповедник на морските бури, който следи и реките, докато пази рибари и моряци, избрали го за свой покровител, докато плават. Народът ни е възхвалил името на светеца в легенди, песни и предания заради неизброимите му чудеса, извършени навред из земята по суша и море.
Църквата отбелязва празника на 6 декември – датата, на която през 342 година той умира – и на 9 май, когато са пренесени мощите му в италианския град Бари, където се пазят и до днес в храм, построен в негова чест. Този ден се отбелязва у нас като “летен Свети Никола”.
Легенда разказва, че когато италианските свещеници отворили гроба на Свети Никола, изпаднали в безсъзнание от благоуханието на мирото, което оросявало мощите на светеца и което имало силата да изцери много болести.
В памет на Свети Никола Чудотворец всеки четвъртък от седмицата, църквата извършва специална молитвена служба. На този ден е разрешено яденето на риба, употребата на зехтин и вино.
По традиция във всеки български дом на Никулден се приготвя обреден хляб, рибник с много кромид лук, ориз и почистена от костите риба, или пълнен шаран, който може да е завит в тесто.
Предпочитаният за готвене шаран трябва да е голям и с люспи, които при чистенето не бива да падат и да се тъпчат на земята, за което се вярва, че вещае беди, а най-големите от тях, наречени за пари и богатство трябва да се носят в кесиите до следващата година.
В днешно време домакините приготвят всякакви риби, защото разнообразието им на пазара го позволява. На тези, които ще хапнат шаран и тази година, предлагам три много стари и различни рецепти, подобрени от мен през годините.
Когато приготвяте шаран, не забравяйте, че тази риба, която е цар на блатата, езерата, реките и която заради голямата сочност на месото си е най-вкусна през февруари, март и април, през останалото време има леко доловим дъх на тиня. Можете да го избегнете, като изсипете в устата й чаша силен оцет, или сока на един изцеден лимон.
Шаран с бира по немски
Изчистете, изкормете и измийте един хубав шаран. Извадете двете филета от него, като се стараете да премахнете всички кости от тях. Сложете двете парчета в продълговат съд, на чието дъно сте настлали пласт от лук, нарязан на колелца и предварително позапържен в добре сгорещено олио или зехтин. Прибавете отрязаната на две глава (за вкус), 1/2 дафинов лист, сол, черен пипер на зърна, магданоз, копър, 1 карамфилче, чесън и 125-150 гр. хляб (предварително нарязан на дребни парчета и запържен в масло). Залейте с бира до височината на рибата и запечете всичко във фурната в продължение на половин час.
След туй извадете рибата, оцедете я и сложете в подходяща чиния. Залейте я с прецедената течност, в която се е запичала. Гарнирайте я с варени картофи, овкусени с черен пипер и масло, в което сте запържили ситно скълцан чесън, магданоз и копър.
Шаран по руски
Намаслете богато и залейте обилно със сгорещено олио или зехтин голям продълговат съд, който да побере едър и изчистен шаран. Разстелете на дъното на съда пласт лук (5-6 глави), предварително нарязани на колелца и изпържени в предпочитана от вас мазнина. Посолете рибата, оваляйте я в царевично брашно, примесено със ситно счукан обикновен корнфлейкс и черен пипер. Сложете я върху лука и залейте с три чаши бяло вино. Пъхнете във фурната и често я заливайте с течността, която я заобикаля. Когато рибата се изпече, поставете я върху пласт топло изпържено и нарязано на тънки ивици кисело зеле с малко счукан чесън, стрита препечена люта чушка, без семките и кафeна лъжица червен и черен пипер, които сте задушили на слаб огън.
Към соса, получил се при печенето на рибата, прибавете 1 чаша бяло вино, което да угаси препържена супена лъжица брашно, прибавено и добре разбъркано със ситно скълцан чесън, копър и 3 супени лъжици настърган хрян. Този сос поднесете в сосиера като допълнение към приготвеното ястие.
Шаран на скара с женевски сос
Изчистете, измийте и подсушете един средно голям шаран. Нанесете от двете му страни не дълбоки нарези с остър нож. Поръсете го със сол, черен пипер, ситно надребнен девисил, сух чесън и предпочитана от вас мазнина. Сложете го на скарата, която е предварително загрята, намаслена и обтрита с глава лук. Щом се изпече добре от двете страни, го поднесете с женевски сос и в подходяща чиния.
Женевски сос: Наситнявате 2-3 средно големи глави лук, 1 малък морков, ¾ глава кервиз, 6-7 корена от магданоз, 2 домата, 7-8 броя гъби, които задушавате в тенджера със стрък мащерка, зърно карамфил и ½ дафинов лист, 10 зърна черен пипер и 150 грама вкусна шунка жамбон. Пържите тези продукти в масло или зехтин, докато добият леко кафяв цвят. Тогава прибавяте 1 равна супена лъжица брашно и доливате 2 чаши червено вино и рибен бульон. Полученото оставяте да ври 15-20 минути, като го бъркате грижливо. После го претривате през едра цедка, добавяте му още черен пипер, супена лъжица мед и счукани на каша рибки аншуа. Преди да залеете шарана със соса, му добавете ситно скълцан магданоз и малко каперси.
Каквото и да приготвите за трапезата на Никулден, докато се опитвате да запазите традицията, с който и да посрещнете празника, не забравяйте светеца, чието име той носи и му се помолете.
”Светителю отче Николае, моли Бога за нас. С дадената ти свише сила ти изтриваш всяка сълза от лицето на люто страдащите, ти храниш гладните, ти си най-сигурният водач на тези, които кръстосват морските бездни, ти лекуваш недъгавите и във всичко си помощник на всички, които пеят Богу: Алилуя.”
На Никулден да почерпят: Никола, Николай, Николина, Никул, Нина, Кольо, Коле, рибарите, моряците, търговците, банкерите, пивоварите, бъчварите, фармацевтите, крадците и затворниците.
0 Коментара