“Ромовата Баба” получава името си от “1000 и една нощ” – кръстена е в чест на Али Баба от полския крал Станислав Лежински. Кралят се намирал в изгнание в Нанси. Бидейки голям гастроном, той напоил веднъж сладкиша “куглов”, който се счита за полски, с малага, и открил, че така става много по-вкусно. Кралят бил голям любител не само на изисканите десерти, а и на ориенталските легенди и затова кръстил сладкиша на Али Баба.

По-късно дъщерята на краля принцеса Мария напуснала провинция Лорен и се оженила за Луи XV. Тя донесла във Версай и рецептата на фамозната “Баба”, както свикнали да я наричат за по-лесно. Вместо с малага там започват да я заливат със сироп от ром и така се получава днешното название.

Твърди се, че и досега в Париж има сладкарница, чийто специалитет е “Ромова Баба”.

РОМОВА БАБА

Продукти:

250 г брашно, 3 яйца, 100 г масло+20 г за намазване на формата, в която ще я печете, 15 г мая, 10 мл прясно мляко, 75 г стафиди, 5 г ром, 20 г пудра захар, щипка сол; за сиропа: 75 мл вода, 350 г пудра захар, 10 мл ром, 100 г кайсиев мармалад.

Приготвяне:

Накиснете стафидите в хладка вода, добавете рома. Сложете в купа пресятото брашно, захарта и солта. Направете кладенче и добавете яйцата и маята, разтворена в хладкото мляко. Бъркайте, като добавяте малко по-малко брашното от стените на съда. Бъркайте, докато тестото стане хомогенно и започне да се отделя от стените на купата. Разтопете маслото и продължавайки да бъркате, го прибавете към тестото. Покрийте купата с кърпа и я оставете на топло място за 30 мин. Затоплете фурната на 210°С. Намажете с масло кръглата форма с дупка. С набрашнена ръка омесете тестото и добавете стафидите. Сложете тестото във формата и го оставете докато се вдигне. Печете “бабата” 30-35 мин. Опитайте с клечка дали е готова (клечката трябва да е напълно суха, без полепнало тесто по нея). Междувременно пригответе сиропа-кипнете водата със захарта 3 мин.Оставете го да изстине и добавете рома. Извадете “бабата” от формата и я сиропирайте. Затоплете леко мармалада и я намажете. Украсете я по ваш вкус със сметана, сухи плодове, портокалови кори.

Бриошово тесто

Продукти: 750 г брашно, 30 г мая, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол, 140 мл хладка вода, 250 мл хладко прясно мляко, 225 г масло, 5 яйца;

за глазура: 1 жълтък, разбит с една супена лъжица прясно мляко.

Приготвяне:

Маята се смесва със захарта и 1 супена лъжица от водата и се прави на кашица. Оставя се да шупне около 10 минути и се смесва с останалата вода, млякото и солта. Добавят се 1/3 от брашното и стопеното, но не горещо масло. Сместа се бърка с дървена лъжица. Постепенно се прибавят останалото брашно и едно по едно яйцата. След като всички продукти са смесени, разбъркването продължава още 20 минути. Тогава тестото се вдига и започва да се хвърля със сила в съда в продължение на 5 минути, докато започне да се отделя от стените. Оформя се на гладка топка, покрива се с намазан с растително масло найлон и се оставя на топло (до около 30°С) 90 минути да втаса. В това време трябва да удвои обема си.

След това тестото се меси леко без да се разкъсва още 5 минути с набрашнени ръце. Откъсват се осем парчета по около 30 г всяко, оформят се на топки и се поставят върху тавата за печене. Останалото тесто се оформя на голяма топка. Покриват се с кърпа и се оставят в хладилника най-малко 6 часа.

Намазват се с растително масло 8 формички с в тях се поставят тестените топки. В центъра на всяка една с набрашнен пръст се прави дупка. От голямото тесто се откъсват малки топчета колкото лешник и се пускат в дупката. Останалото тесто се поставя върху по-голяма намазана с мазнина форма.Всички се покриват с намаслен с растително масло найлон и се оставят на топло 25 минути. Фурната се затопля до 240°С. Малките форми се поставят върху решетката, а голямата по-ниско. Пекат се 20 минути. Изваждат се и избягвайки пукнатините се намазват с глазурата. Температурата се намалява до 200°С. Малките бриошове се пекат още 20 минути, големия-40 минути.
Сервират се с масло, мармалад, конфитюр, сирене.

От рецептата се вижда, че бриошовото тесто е не по-малко сложно от козуначеното. За тези, които не разполагат с много време и им се иска да приготвят нещо по-специално за празника предлагаме три бързи, лесни и икономични рецепти.

БЪРЗА “БАБА”

Продукти: 250 г брашно, 80 г разтопено масло или 4 с.л. сметана, 4 яйца, 1 пакетче бакпулвер

за сиропа: 1/2 л вода, 250 г захар, 2 мл ром.
Приготвяне: 10 минути.
Печене: 30 минути.

Разбъркайте всичко заедно. Изсипете сместа във форма с дупка, предварително намазана с масло и печете в умерена фурна до златисто.

Приготвяне на сиропа: Затоплете водата, захарта и рома. Махнете сиропа от огъня преди да заври. Сиропирайте топлата ”баба” с горещия сироп.

ИКОНОМИЧНА ”БАБА”

Продукти: 200 г брашно, 100 г захар, 4 с.л. мляко, 2 яйца, 1 бакпулвер, щипка сол.
Приготвяне: 10 мин.
Печене: 25 мин.

Разбъркайте в купа брашното и захарта, направете кладенче в средата, сложете солта, яйцата, млякото. Бъркайте докато сместа стане хомогенна. Накрая прибавете бакпулвера и оставете тестото да престои 20 минути във форма с дупка, добре намазана с масло. Пробвайте с клечка дали е изпечена добре. Извадете “бабата” от формата и я залейте докато е топла със сиропа, чиято рецепта е описана по-горе.

ИКОНОМИЧЕН БРИОШ

Продукти: 200 г брашно, 30 г масло, 200 мл прясно мляко, 1 яйце, 30 г захар, щипка сол, 1 бакпулвер “д-р Йоткер”

Приготвяне: Разбъркайте в една купа жълтъка, захарта, солта докато станат на крем. Разбийте белтъка на сняг и внимателно го прибавете към сместа. Добавяйте, бъркайки постоянно брашното, разтопеното масло, млякото и накрая бакпулвера. Сложете сместа в добре намазана форма и печете 40 минути в умерена фурна.

Полезно е да знаете: Разликата между бриоша, бабата и саварината е, че бабата и саварината се пекат във форма с дупка и се сиропират.

Задължително е да знаете, че саварините и бабите, които се правят с мая се сиропират когато изстинат. Тези, които се правят с бакпулвер се напояват топли и с горещ сироп. Саварината носи името на френския писател и гастроном Саварен и се прави без стафиди.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара