Те се поднасят най-вече с печени, пържени или задушени меса и риби. Предлагаме ви някои основни сосове, които могат да се комбинират или допълват с други съставки според вкуса и това, с което ще ги поднесем.
Винегрет
е заливка за салати и за някои варени меса, които се поднасят студени. Обикновено се смесват 2 лъжици оцет (ако е много кисел, по-малко), 6 лъжички олио, сол, черен пипер. Всичко се разбива много добре в отделен съд, докато побелее, и тогава с него се залива салатата или се поднася отделно. Към този така наречен „класически“ винегрет можете да прибавите по желание горчица, настърган или ситно нарязан лук, скилидка счукан чесън, твърдо сварено яйце, надробено на ситно, магданоз или други ароматни треви по желание.
Равигот
За него ви трябва един твърдо сварен жълтък и по желание подправки като магданоз или други ароматни треви – джоджен, чубрица, естрагон, според вкуса. Смачкайте жълтъка. Прибавяйте малко по малко олио и разбийте добре. След това подкиселете и смесете с нарязаните треви.
Бял сос
Приготвянето на този сос е много лесно. От него могат да се получат много разновидности.
Трябват ви 30 г брашно, 40 г масло, 1/2 л вода, сол, черен пипер.
Стопете маслото, но без да се зачерви, и прибавете брашното. Бъркайте енергично около 3 минути. Тогава налейте топлата вода, като бързо разбивате грахулките, за да се получи гладка смес. Оставете да поври 15 минути, като бъркате непрекъснато. Поръсете със сол и черен пипер. Може да прибавите малко настъргано индийско орехче. Ако заместите водата с бульон, сосът става по-вкусен.
Бланкет
Прибавете малко сметана, едно разбито яйце, сок от лимон, но след като снемете соса от огъня.
Бешамел
Заместете водата или бульона със студено мляко.
Морней
Трябват ви допълнително 100 грама настърган грюйер или кашкавал „Витоша“, гъби или риба, в зависимост от яденето, към което ще го поднесете.
Сос от гъби
50 г масло, 200 г гъби, сок от 1 лимон.
Изчистените и задушени в малко вода и сол гъби нарежете на тънки парчета по дължина. Прибавете ги към стопеното масло, полейте със сока, който са пуснали, и сока от лимона. Оставете съда покрит около 15-20 минути. След това прецедете.
От риба
Получава се по същия начин, само че замествате гъбите с парченца от рибата, която ще поднесете.
Доматен сос
1 кг добре узрели домати, 2 големи глави лук, 3 скилидки чесън, 50 г масло, дафинов лист, черен пипер, по желание и други подправки. В тенджера стопете маслото. Прибавете нарязаните на тънки колелца глави лук. Оставете да се позлати леко. Нарежете доматите на четвъртинки и ги сложете в тенджерата. Прибавете нарязаните скилидки чесън и подправките. Оставете да поври. След това прецедете.
Друг вид доматен сос
Към приготвения, както е посочено, доматен сос прибавяте малко бяло вино, останали варени парченца телешко месо. Не забравяйте и подправки.
Майонеза
Готовата майонеза може да подправите с нещо, за да стане по-лека. Можете да й сложите горчица, кисело мляко, магданоз и други ароматни треви. Може да си я приготвите и вкъщи. Това не е сложно, но изисква да се знаят някои малки подробности. Майонезата може да бъде топла и студена.
Студена майонеза
Трябва ви един жълтък, 2 кафеени чашки олио, сок от лимон, сол, черен пипер (ако ви са нужни по-големи количества майонеза, съответно увеличавате жълтъците и олиото). Разбъркайте добре суровия жълтък с дървена лъжица и като бъркате непрекъснато, с другата ръка постепенно капка по капка прибавяйте олио. Ако в началото налеете изведнъж много олио, майонезата ще се пресече. След като се сгъсти, вече можете да наливате олио на по-големи струйки. Биете, докато сместа се втвърди. Майонезата е готова. Но за да стане тя гладка, необходимо е жълтъкът и олиото да са с еднаква температура. Изобщо майонезата обича повече топло, отколкото студено. Не я слагайте в хладилника. Приготвяйте толкова, колкото да употребите за един път.
Майонезата се слага в разни салати (например руска салата), в заливките за варени риби и меса. От нея може да приготвите тъй наречения сос.
Муселин
Трябва ви в повече един белтък. Разбийте го на твърд сняг и внимателно го прибавете към готовата майонеза. Майонезата става по-лека и по-приятна.
Грибиш
се приготвя по същия начин като майонезата, само че вместо суров жълтък се използва варен. След като направите майонезата, прибавете нарязани на ситно няколко корнишона (кисели или пресни по желание), магданоз, чубрица и едно настъргано твърдо сварено яйце.
Зелен сос
се прави също с твърдо сварен жълтък. След като натрошите добре жълтъка, прибавете ситно нарязан магданоз, като го смачкате добре, за да се оцвети жълтъкът. След това продължавате да сипвате олиото.
Майонезата,
когато се използва като топъл сос, се приготвя също с жълтък, но вместо олио се употребява разтопено масло и се разбива на водна баня. (В голяма тенджера с топла вода слагате друга по-малка тенджера, в която разбивате майонезата).
Топла майонеза
1 чаша оцет, три сурови жълтъка, 150 г масло, 2 главички лук, по желание скилидки чесън, парче целина, магданоз.
Сварете лука и целината с оцета на съвсем слаб огън и прекарайте през цедка. След като изстине, прибавете жълтъците и разбъркайте добре. Загрявайте бавно на водна баня, като бъркате постоянно с дървена лъжица и малко по малко слагате парченца масло. Сосът трябва да се сгъсти, но да не заври. След като употребите всичкото масло, прибавете магданоза и листа от целина, нарязани на ситно. Поднася се студена. От тази майонеза може да приготвите тъй наречения сос шарон, като прибавите една супена лъжица доматено пюре.
0 Коментара