Известна като „житото на фараоните”, тази древна пшеница започва своя дълъг път от Древен Египет и достига до нас, намирайки приложение съвременната кулинария и интериорен дизайн.
Най-богатите археологически находки на спелта са от Европа, където дълго време е тя е била популярна житна култура. В началото на 20 век обаче е заменена почти изцяло с познатото ни хлебно жито, чиито добиви за разлика от тези на спелтата могат да се увеличават с торене и генни модификации.
Спелтата е чиста култура, която не се поддава на никакви интервенции за увеличаване на растежа. Обвитите в дебела люспа зърна запазват до голяма степен хранителните вещества, витамините и минералите от вредните влияния на околната среда.
Спелтата е с балансирано съдържание на глутен, което я прави подходяща храна дори за хора с алергии. Съставките й са водноразтворими и това улеснява възприемането им от организма. Спелта подобрява кръвообръщението и храносмилането, улеснява бъбречната дейност и пречистването на организма, действа съдоразширяващо. Съдържа висок процент въглехидрати и фибри и е добър източник на мед, магнезий и фосфор.
В съвременното здравословно хранене спелтата е на почит и от нея се приготвят различни тестени изделия – хляб, пълнозърнеста паста, мюсли, каши, десерти. Хлябът от спелта е с богат вкус и аромат. Брашното от спелта е по-лесно усвоимо от бялото брашно и може да го замени в почти всички солени печива и десерти. От препечена спелта се приготвя напитка заместител на кафето.
Но спелтата не е само храна. Люспите от спелта имат обезболяващо и възстановяващо действие и се използват за пълнеж на матраци и различни възглавници – за спане, за медитация и кърмене. Счита се, че възглавниците от спелта облекчават коликите на новородените. Матраците са меки и удобни и заемат формата на тялото. Пълнежът от спелта гарантира добрата циркулация на въздух и предпазва от развиване на акари.
Повечето реномирани хотела в Европа задължително предлагат на клиентите си избор на възглавници от спелта.
Джинджифилови курабийки с меласа
Продукти за 25 курабийки
180 г брашно от спелта
60 г бадемово брашно
80 гр кафява захар
100 гр тъмна меласа
75 мл зехтин
50 мл хладка вода
1 ½ с.л. джинджифил на прах
1 с.л. настърган на ренде пресен джинджифил
2 ч.л. бакпулвер
½ ч.л. сода за хляб
1 ч.л. ванилова захар
½ ч.л. канела
¾ ч.л. сол
Приготвяне:
Фурната се загрява на 180 гр. Широка тава се застила с хартия за печене и леко се намазнява. Всички сухи съставки (брашно, захар, джинджифил на прах, бакпулвер, сода, ванилова захар, канела и сол) се смесват в дълбока купа. Течните съставки (меласа, зехтин, вода и пресен джинджифил) се смесват в отделна купа.
Постепенно течните съставки се добавят към сухите и се замесва меко тесто. От тестото се оформят топки, подреждат в тавата и леко се притискат. По желание може да се поръсят със смес кафява захар и смлени орехи.
Курабийките се пекат от 8-10 минути и се оставят да се охладят. При изваждане от фурната са меки, но като изстинат се втвърдяват отвън, а сърцевината им остава мека.
Тарталети
Продукти за 5 тарталети с диаметър 10 см:
За основата:
120 г брашно от спелта
190 г бадемово брашно
40 гр оризово брашно
80 г кокосово масло (допълнително за намазване)
6 с.л. ледена вода
1 с.л. ким
1 ч.л. сол
½ ч.л. черен пипер
За пълнежа:
200 г ситно нарязани броколи и карфиол
70 г моркови
30 г праз лук
1 ч.л. мащерка
1 ч.л. сол и черен пипер
Приготвяне:
Основа: Всички сухи съставки се смесват. Към тях се добавят кокосовото масло и водата и се замесва тесто. Завива се в домакинско фолио и се оставя в хладилника за ½ час.
Охладеното тесто се разпределя в намазнени форми за татрталети като се притиска плътно към стените. Тараталетите се пекат 15 мин в предварително загрята на 180 С фурна.
Междувременно зеленчуците за пълнежа се нарязват на ситно и се задушават за 10-12 мин в малко мазнина. Поръсват се с мащерка и се овкусяват със сол и черен пипер.
Готовите траталети се пълнят с пълнежа и се украсят с розов пипер. Може да поднесете като предястие или като едно от ястията на празничната вечеря на Бъдни вечер.
0 Коментара