Студените супи са прекрасна алтернатива на горещите ястия, особено през лятото. Те освежават и повишават тонуса ни, тъй като най-често се приготвят от необработени термично зеленчуци, които съдържат много витамини, а типичният леко кисел вкус спомага за задържането в организма на повече течности и перфектно утолява жаждата.
ГАСПАЧО
Гаспачо е от испански произход и заема твърдо едно от първите места в списъка на студени супи в света. За приготвянето му се използват само свежи зеленчуци: домати, целина, краставици, чесън, чушки (обикновено зелени), зехтин и оцет.
Според степента на смилане гаспачото може да има различна консистенция – от „течна салата” до сгъстен зеленчуков сос. В съвременната версия гаспачото е преди всичко изстудена супа, но в селата на Андалусия все още го сервират след основното ястие. Един от вариантите там е приготвянето му в удобен керамичен съд, който се съхранява в хладилника, като преди сервиране консистенцията се разрежда с вода и се гарнира допълнително с подправки и зеленина.
Вариантите за приготвянето на гаспачо са стотици, ако не и хиляди. И все пак, основните съставки освен зеленчуците са винаги едни и същи: чесън, зехтин, сол и оцет, като за предпочитане е гаспачото да се сервира с ръчно приготвен пълнозърнест хляб или крутони.
За приготвянето на четири порции червено доматено гаспачо са необходими 50 г зехтин, 100 г краставици, 150 г зелени чушки, 1 кг домати, половин литър доматен сок, а за овкусяването – сол, сос табаско и винен оцет. За подсилване на консистенцията се влагат една-две филийки изсушен пълнозърнест хляб.
Желателно е обелените и ситно нарязани краставици, домати, натрошеният хляб и подправките да се смесят и да се оставят да се мариноват в хладилника за около час. След това сместа се пасира и към нея се добавят
доматен сок и табаско на вкус. Сервира се в охладени купички и се украсява отгоре с разбита сметана, половин чери домат и зеленина. Могат да се използват и няколко бучици лед.
За приготвянето на зелено гаспачо са необходими около 300 г краставици, 400 г кисело мляко, 5 г сос песто, дребни люти чушлета, стрък босилек. Може да добавите и една-две филийки изушен пълнозърнест хляб.
Обелените и нарязани краставици и останалите съставки се пасират и подправят със сос песто. Супата се сервира в охладени купички и се гарнира със стръкче босилек и евентуално люто чушле.
СТУДЕНА СУПА ОТ ЦВЕКЛО
Необходими са няколко неголеми глави цвекло, 150 г краставици, 70 г пресен лук, едно сварено яйце, щипка захар, сол, заквасена сметана, пресен копър и 100 г изстуден бульон от варенето на цвеклото. При наличие, може да се добави и една винена чаша квас.
Обелените глави цвекло се сваряват с една лъжица лимонов сок и се оставят да се охладят. След това се настъргват на ситно заедно с обелените краставици. Сместа се разбърква в част от бульона, като се добавят останалите подправки, ситно нарязаните лук и копър и се оставя да се охлади в хладилника. При сервиране се добавят нарязаните на полушайби сварени яйца, а при желание – една лъжица подквасена сметана.
КРЕМ СУПА ОТ АВОКАДО
Необходими продукти: свежо авокадо – 250 г, сухо бяло вино – 100 мл,
кисело мляко – 400 г, газирана минерална вода – 80 мл, зехтин – 5 г, щипка червен пипер.
Пасирайте обеленото зряло авокадо, след което добавете киселото мляко, газираната вода и виното и разбърквате до хомогенна смес. Оставя се да престои в хладилника около час и се сервира след овкусяване със сол. Поръсвате с щипка червен пипер.
Перфектното допълнение към тази супа е скара от морски дарове. Може да добавите и няколко капки масло от аншоа.
МЕКСИКАНСКА СТУДЕНА СУПА
Необходими продукти: царевични кочани – 4 бр., твърдо сварени яйца – 4 бр., 1 л пилешки бульон, няколко лъжици заквасена сметана, 1 глава лук, 1 скилидка чесън, няколко люти чушлета, зеленина, настъргано индийско орехче, смлян черен пипер и сол.
Царевичните кочани се сваряват в пилешкия бульон и след като изстинат, зърната се отделят в друг съд. Към бульона се добавят лукът, чесънът и останалата зеленина и се сваряват за около десет минути. Получената смес се прецежда и се пасира по-едро заедно със сварените яйца. След това царевичните зърна се добавят към бульона, оставя се да доври при постоянно бъркане до кипене.
Супата се оставя да изстине и се сервира гарнирана с лъжица заквасена сметана, настъргано индийско орехче и люти чушлета. Основното при тази рецепта е да не се прекалява с индийското орехче.
Студена супа със сладки картофи и пъпеш
Необходими продукти: сладки картофи – 500 г, половин средно голям пъпеш, захар – 150 г, сос табаско – няколко капки, заквасена сметана – 4 супени лъжици, няколко листа мента.
Обелените сладки картофи се нарязват и сваряват в солена вода за около 20 минути. След това се пасират с водата от варенето. Вътрешността на половинката пъпеш се изстъргва внимателно, като по-късно се пасира, а външната кора се запазва за сервиране на супата. Сместа се добавя към пасираните картофи и се разбърква до еднородна, като при необходимост се разрежда с водата от варенето на картофите. Добавят се кубчета нарязан пъпеш и се подправя със захарта и соса табаско, след което се оставя в хладилника за около час. Супата се поднася в кората на пъпеша, гарнирана със сметана и листа мента. Ако не разполагате със сладки картофи, може да ги замените с тиква.
СТУДЕНО МИНЕСТРОНЕ
Необходими продукти: телешки бульон – един литър, 100 г шунка, 100 г пресен лук, един стрък праз лук, 100 г тиквички, 100 г зелен боб, 100 г домати, 200 г ориз, 50 г целина, стрък розмарин, стрък босилек, стрък магданоз, няколко дафинови листа, скилидка чесън, червен пипер, 300 г сирене пармезан.
Нарязаните зеленчуци се запържват до омекване в 40 г масло. Сместа се залива с кипналия бульон и се вари не повече от пет минути. Добавя се предварително свареният ориз и се оставя да изстине и престои в хладилника около 2 часа. Сервира се гарнирана с кубчета шунка и поръсена със ситно нарязани розмарин, босилек, магданоз и чесън.
0 Коментара