Предлагам ви една рецепта, която се отличава с екзотичния си вкус, ефектния си вид и здравословните си свойства. Това ястие може да бъде основата на вкусна домашна вечеря, но без усилие може да се превърне и в акцент на празнично меню, с което да посрещнете вашите гости. Затоплящите подправки го правят изключително подходящо ястие за студените зимни вечери. Представям ви печения на бавен огън в тажин цял карфиол с екзотични подправки.
Златната куркума
Една от здравословните тенденции е консумацията на повече антивъзпалителни храни, а куркумата е на водещо място сред тях. Измежду многото храни, които претендират за различни здравословни свойства, малко са тези, чийто претенции са подкрепени с толкова научни доказателства като тези на куркумата. Ето само част от тях:
- куркумата неутрализира невротоксичния ефект на флуорида
- куркуминът действа като мощен имуномодулатор, който активира Т клетки, В-клетки, макрофаги, неотрофили, естествените клетки убийци
- куркуминът има мощни антивъзпалителни свойства
- физичната структура на куркумина му позволява да се свързва с клетките и да възпрепятства проникването на вируси в тях
Куркумата има специфичен вкус, който не допада на всеки. Отделно, ако се прекали с количеството, е възможно да придаде горчив вкус на ястието. В тази рецепта обаче куркумата е перфектно дозирана и само допълва палитрата от подправки и вкусове, без да ги доминира.
Тажин – екзотичен полъх от Африка
За приготвянето на това ястие използвах тажин. Думата тажин се изпозлва едновремено за ястие, характерно за Северна Африка, и теракотения съд, в който се приготвя. Съдът тажин се състои се от широка, кръгла и плитка основа и от висок конусовиден капак. Ястието се готви много бавно и на ниска температура. Парата се издига нагоре, кондензира се по стените на капака и се стича обратно. Така се получава нещо като самополиване на ястието и почти не е нужна допълнителна течност.
Приготвянето на цяла глава карфиол в тажин се оказа доста сполучливо кулинарно решение, защото методът позволява зеленчукът да стане изключително сочен и крехък, а комбинацията от подправки да се разгърне и да придаде на готовото ястие изключително богат и пикантен вкус. Да не забравяме също, че при бавното готвене запазваме на ниска температура запазваме и максимално от полезните свойства на зеленчука.
Моят тажин е керамичен и закупен от един оналйн магазин преди повече от година. Ако не разполагате с тажин обаче, може да приготвите рецептата в глинен съд с капак или в уред за бавно готвене.
Тайната рецепта
Независимо какъв съд използвате обаче, тайната на тази рецепта е предварителното мариноване на карфиола. За целта използвам марината от подправки и кисело мляко. Млякото свързва ароматните подправки, а киселата му нотка омекотява всичко, което се маринова в него. Много често киселото мляко се използва за мариноване на месо, но на практика е отлична марината и за зеленчуци.
Миксът от подправки, които използвах за маринатата включва куркума, къри, кимион и пушен червен пипер. Предпочитам да купувам насипни подправки от специализирани магазини за подправки, а не пакетирани смеси от стандартните магазини, защото разликата във вкуса, аромата и дори вида е значителна.
За основа на ястието използвам гъст доматен сос, чийто вкус също е подсилен с комбинация от стоплящи подправки, а при готвенето поставям в съда и цяла пръчка канела, която внася финални нотки в букета от аромати.
При сервиране гарнирах печения карфиол със зелен сос от копър, лайм и кисело мляко. Идеята беше да комбинирам пикантния вкус на сухите подправки с нещо свежо и зелено. В идеалния случай бих използвала прясна мента.
За маринатата:
- 1 с.л. куркума
- 1 ч.л. къри
- 1 ч.л. кимион
- 1 ч.л. пушен червен пипер
- 1/2 ч.ч. кисело мляко
Продуктите за маринатата се объркват. Измитата и почистена глава карфиол се облива от всички страни с маринатата и се оставя да престои между 1 и 8 часа в хладилник.
За доматената основа:
- 1 глава лук
- 3-4 скилидки чесън
- 1 чаша доматен сок
- 1 с.л. гхи
- 1 ч.л. кимион
- 1 ч.л куркума
- 1 /2 ч.л. кориандър
- 1/4 ч.л. индийско орехче
Зеленчуците се почистват и нарязват на ситно. Гхито се загрява в дълбок тиган, добавят се подправките и се разбъркват 30-40 сек. Зеленчуците се изсипват в тигана и всичко се бърка, докато лукът омекне и стане златист. Добавя се доматения сок и се оставя да къкри на тих огън, докато изври на половина.
За тажина:
На дъното на тажина се изсипва доматената основа. Върху нея се поставя маринования карфиол. Тажинът се затваря и се поставя в студена фурна, включена на 120 градуса. След 60 минути, фурната се намалява на 100 градуса, а след още 60 минути се изключва и тажинът се оставя в нея, докато изстине.
За зеления сос:
- 1 чаша листа от копър или мента
- 1/2 чаша кисело мляко
- сок от 1 лайм
- 1-2 с.л. зехтин
- 1 ч.л. мед
- щипка сол
Всички продукти се объркват и готовият карфиол се сервира, гарниран със соса. Пo желание може да добавите семена от нар и кедрови ядки.
От личния сайт на Магдалена Пашова www.magipashova.com
0 Коментара