Обикновено Мадлен Алгафари посреща пациенти в психотерапевтичния си кабинет или събеседници в своята рубрика в студиото на предаването “На кафе” по Нова телевизия. Нас обаче ни посреща в кухнята на дома си – в панелен апартамент в столичен квартал с невероятен изглед към Витоша.
Още от асансьора се носи благоухание на топла манджа с много подправки. Отваря ни, облечена спортно, запасана с готварска престилка, с усмивка, без грим.
“Сготвила съм чушки, пълнени с боб – типична врачанска манджа” – вече знаем откъде е ароматът на сминдух и джоджен.
В кухнята цари кулинарен творчески хаос. Мадлен пъха тавата с чушките във фурната, а използваните при готвенето съдове – в миялната машина.
“Искате ли арабско кафе?” – без да изчака отговора ни, слага джезвето на котлона. Не признавам, че не знам какво отличава арабското кафе от обикновеното, но приемам. Разликата се оказва кардамонът, който придава малко по-пикантен вкус на напитката.
Докато чушките се пекат, сядаме да пием кафе и да побъбрим.
Готвенето се оказва любимото домакинско занимание на Мадлен – с него се разтоварва, действа й успокояващо. Когато се омъжила за Нидал Алгафари, знаела да готви само боб и яйца. Преди това, докато завършвала Френската гимназия във Враца, готвела “по телефона” – майка й звъняла от работа и й казвала кога какъв продукт да сложи в манджата, колко време да го вари, какви подправки да добави. След като се оженили, в началото готвел Нидал – можел да прави мусака, спанак с ориз, сладкиши. А тя се учела постепенно – пак по телефона. Звъняла на майка си и баща си да ги пита какво и как да сготви. Консултирала се и със свекърва си, която също е отличен кулинар. Някои рецепти ги е научила от книги. “Но като гледам готварските книги на приятелки, които са направо като баници, моите май са прекалено запазени, рядко съм ги отваряла”, смее се Мадлен.
На Бъдни вечер основното ястие, което приготвя, са именно пълнените чушки с боб, които ни предстои да опитаме, на Коледа – свинско с чесън и червен пипер, а любимото ястие на семейството са сармите.
Често прави десерти, защото всички вкъщи обичат – грис, мляко с ориз, кексчета. Гледа всеки ден да има нещо сготвено, топла манджа. Преди в семейството й се готвело в големи тенджери, но сега се научила да готви по-малко – за едно хранене, ден за ден.
“Иначе у нас е конвейер за палачинки, сигурно са изядени няколко хиляди. Още преди да могат да говорят добре, и двете деца – Александра и Николай, искаха за закуска “пикинки”.
Покрай Нидал Мадлен се научила да готви и някои арабски ястия. Но определено предпочита специалитети от френската и италианската кухня.
Не обича прекалено сладките неща, не харесва и сиропираните десерти – реване, кадаиф. Навремето, когато я свалял, Нидал й приготвил сладкиш с 1 кг захар, а после и го сиропирал. “Първо хапвах три лъжици кисело мляко, за да мога да преглътна един залък от сладкиша”, спомня си Мадлен.
Естествено, като във всичко друго от живота, открива психология и в храненето. “Много е важно човек да прави разлика между глад и апетит, да спре, когато е сит, а му се яде на устата. И никога да не преяжда.” Самата тя яде малко, “пък и винаги съм била такава, малогабаритна, не мога да изям една стандартна порция храна”. Най-ужасно обаче било в детската градина, където приемала задължителното хранене като ужасно насилие. Родителите й, притеснени от това, че е толкова злояда, я завели на лекар. А той ги попитал: ”Видели ли сте дете да умре от глад, оставете я на мира!” На третия ден Мадлен за първи път проявила инициатива за хранене – поискала долната коричка на хляба. И досега много я обича.
Ето и рецептите на вкуснотиите, с които ни нагости Мадлен Алгафари:
Чушки, пълнени с боб
Продукти: половин кг боб, 25 сушени чушки, 1 кг лук, 5-6 лъжици олио, сол на вкус, 1 ч. л. чубрица, 1 с. л. червен пипер, 1 с. л. сминдух, 1 с. л. джоджен
Приготвяне: Бобът кисне една нощ във вода, която на сутринта се хвърля. Вари се до полуомекване и тази вода също се хвърля. След това се вари в трета вода, със сол, докато стане като масло. Изсипва се водата, отцежда се хубаво бобът и се смесва с 1 кг ситно нарязан лук. Сместа се изсипва в тиган с мазнина и се запържва.
Чушките се изчистват и се попарват с вряла вода, за да омекнат (отдолу на всяка чушка се прави малка дупчица, за да може да се напълни хубаво, без да се събира въздух), и се пълнят със сместа. Преди да се наредят в намазана с олио тавичка, се намазват с мазнина. Пече се в умерена фурна, докато хване лека коричка.
Сервират се с червено вино.
Млечен крем
Продукти (за 8 порции): 3 кофички изцедено кисело мляко, 250 г пудра захар, кората от половин лимон, 2–3 с. л. какао, 1 жълтък, 1 ванилия, 1 ч. л. кафе
Приготвяне: Киселото мляко се разбива с пудрата захар с миксер и се разделя на 4 части. В една от тях се настъргва кората от половин лимон, във втората се слагат 2-3 лъжици какао, в третата – 1 суров жълтък и една ванилия, в четвъртата – 1 чаена лъжичка кафе. Частите се разбъркват всяка поотделно и се подреждат във висока стъклена чаша – редуват се кафяво, жълто, кафяво и най-отгоре бялото с лимоновата кора. Украсява се с една лъжичка сладко от боровинки и се оставя в хладилника да престои 2-3 часа.
0 Коментара