Появата на новата научна дисциплина „Gelotology“ (от гръцки Gelos – смях) до голяма степен се дължи на дългосрочното проучване на американския невролог Уилям Фрай. Благодарение на неговите изследвания, науката утвърждава:
- Смехът е специфичен масаж, който помага за работата на около 80 групи мускули в тялото. Движат се рамената, гръдният кош, вибрира диафрагмата, шийните мускули и тези на гърба се отпускат, а лицевите се разтягат (което премахва няколко вида главоболие).
- В резултат на смеха в мозъка се отделят ендорфини, които оптимизират работата на цялата ендокринна система, потискат изработката на хормони на стреса.
- Смехът укрепва сърцето, понижава се нивото на холестерина. Профилактика срещу инсулт и инфаркт, смехът стимулира отделителната система, което води до очистване на организма.
- Смехът нормализира кръвното налягане.
- По късни изследвания потвърждават, че смехът е полезен за хора, които са прекарали инсулт или страдащи от хронична мозъчна исхемия. Съществува пряка връзка между мимическата активност на мускулите и кръвоснабдяването на главният мозък. И тези мускули работят пълноценно, когато човек се смее.
- Той е мощен имуностимулатор.
- По време на смеха се променя ритъмът на дишане: вдишването става по-дълго и продължително, а издишването, наобратно – ускорено и съкратено. 10 минути искрен смях се равняват на 40 минути бягане. В резултата на това, газообменът се ускорява в няколко пъти и много добре влияе на всички органи и системи в организма, като разходка в планината.
- Резултати от изследвания от последните години показват, че смехът стимулира и умствената дейност. Доказано е, че смехотерапията не само подобрява настроението, но и способства за усвояването на голямо количество информация, заради ускоряването на кръвообращението и синхронизацията на работата на лявото и дясното полукъкба на мозъка.
От сайта на Моника Балаян, смехотерапевт
0 Коментара