Основната цел на истинската, а не на спекулативната астрология от древността до наши дни е да отговори на вечния въпрос на човека, формулирането на който го е превърнал в осъзнато същество:
„Защо съм на този свят?“.
Масовата подмяна на този въпрос от съвременната западна астрология прави астрологията донякъде неуспешна. Защото астрологията днес все по-рядко дава отговор на въпроса „Защо съм на този свят?“, замествайки го с „Как по-добре да живея на този свят?“. Това са два диаметрално противоположни въпроса, като приоритетното търсене на отговора на втория отклонява човека от пътя му, поставяйки на изпитание Духа и Душата.
И тъй като Астрологията на Изтока (и по-малко тази на западния свят) e свързана с прераждането на Душата чрез многобройни превъплъщения, древните хора са вярвали, че усъвършенствайки се Душата стига до осъзнаването на смисъла на своето съществуване. Оттук и убеждението им, че Астрологията е един от най-значимите учители на човечеството. Учител по безсмъртие.
Съвсем наскоро в Гъобекли теnе – границата между Турция и Сирия – немски и турски учени откриха най-древното и сложно организирано от човека средище за почит на боговете и предците. То е на възраст дванайсет хиляди години – много по-старо от цивилизациите на Египет, Шумер и Акад.
До този момент учените смятаха, че човек става цивилизован, защото започва да води уседнал начин на живот, но не за друго, а за да отглежда растителни култури, с които да се изхранва. Гъобекли тепе дава друга гледна точка – човек спира да бъде събирач и номад и започва да води уседнал начин на живот, което е първата стъпка към цивилизованост, за да почита невидимия духовен свят на боговете и мъртъвците. Всъщност човек става цивилизован (екзистенциално, но и като биологичен вид) именно когато осъзнае себе си и отделяйки се от средата, постави въпроса „Кои съм аз и защо съм дошъл тук?“ Така започват и първите опити на човек да обясни миналото си и да надникне в бъдещето.
Но да се върнем към Гъобекли тепе. Местността е изпълнена с поредица огромни ями с кръгово разположени в тях каменни обелиски, тежащи десетки тонове. Те може би са част от система или модел за описание и обяснение на световете – видими и невидими. Още повече, че върху каменните блокове са изобразени различни по големина фигури на разнородни животни, подредени в строга последователност.
Учените все още търсят обяснение на кръговото разположение на ямите и обелиските и търсят евентуален алгоритъм на животинските фигури. Водеща теория е, че Гьобекли тепе представя първите опити на човека, почитайки миналото да осигури настоящето и бъдещето си. По всяка вероятност тук са се поставяли въпросите: „Кой съм аз, защо съм дошъл, какво се очаква от мен?“.
Любопитен факт e, че част от древните общества вярвали, че боговете (в Шумер и Акад) са създали хората, за да има кой да им слугува. Клинописите свидетелстват как статуите на Създателите са изнасяни от храмовете, а хората им танцували, къпели ги, пеели им, хранели ги… Но успоредно с това, още от стари времена, всеки по-осъзнат човек живее с мисълта, че е Божие творение с мисия по-голяма от тази на божи слуга. Но каква е тази мисия?
Главен помощник в търсенето ни отговора на този въпрос е астрологията, която според убежденията на древните хора е дар от боговете. В трети век пр. Хр., на остров Кос, сдобилите се с този дар гърци подменят фундаменталния въпрос за човешката мисия, впрягайки астрологията в бремето на ежедневните нужди: слава, пари, любов… Те също искали да разберат каква е волята на боговете, но не с цел да я изпълнят, а за да се пазарят с тях – какво трябва да свърша, за да ми се размине това, което ми е писано? И най-вече как да имам повече пари, любов и слава и да избегна болестите, бедността и самотата? Тоест, ако в моя хороскоп нещо е по начин, по който на мен не ми харесва, какво трябва да направя, за да го променя?
Гърците бързо забравили за индивидуалната мисия, която всеки има в поредното си прераждане, и насочили своите усилия към добруването тук и сега, без да отчитат пътя на Душа та „преди и след“. Изтокът – родината на астрологията – смята, че всеки един от нас има своя мисия, с която идва на този свят. И човек е истински щастлив само тогава, когато върви в пътя си.
Вярата, че душата трябва да осъзнае смисъла на своето съществуване, учейки урок след урок в поредица от прераждания, е вяра, която всеки човек трябва внимателно да развие у себе си, възползвайки се от опита на предишните поколения и сам изследвайки настоящия момент. Един от помощниците в това начинание безспорно е Астрологията. Тя свързва миналото с бъдещето. Тя сочи началото и края, следван от ново начало, водещо ни към своя край… Минало и бъдеще. Начало и край.
Когато разглеждаме Астрологията, трябва да имаме предвид, че тя е двуполюсна, така както светът, който тя обяснява и прогнозира e двуполюсен. Двуполюсен и вертикален. Принципи, които Астрологията изцяло прилага в себе си.
Неслучайно в Астрологията на Изтока основният знак, от който започва разглеждането на хороскопа (нещо, което на Запад рядко се прави), е Главата на Дракона, наречена още Северен възел. В личната ни астрологична карта (подредбата на астрологичните знаци в момента на раждането ни) Главата на Дракона е поставена в този знак (и дом), в който ние имаме да учим уроци, да преодоляваме съпротиви, но и да постигаме гарантирани успехи. Това е среда, която ние ще трябва да завземаме, да завоюваме в този живот. Разбира се, няма да ни бъде лесно, но след като Северният възел е в този дом и в този знак, то гарантирано в тази област ние ще имаме успехи тогава, когато положим усилия. Логично противопоставен на Северния възел е Южният възел, наречен още Опашка на Дракона. Според астрологията на Изтока Южният възел сочи какви сме били в предния живот. Какви уроци сме научили и в следствие на усвояването им – накъде непрекъснато в този живот ще бъдем теглени. Защо? Защото човек като всеки биологичен вид се стреми към удобство и към среда, в която лесно се изявява, заобикаляйки препятствията.
И ето тук именно е ролята на астрологията – да обясни на всеки човек, че е немислимо в този живот да се придържа единствено към удобствата от предния живот. Да, винаги ще ти е по-лесно да правиш това, което си правил преди, защото имаш натрупан опит и знаеш как се прави. Но всъщност животът непрекъснато ще те връща в изходна точка дотогава, докогато не разбереш, че твоят път е пътят, начертан от Северния възел.
Така както Северният и Южният полюс гарантират въртенето на земята, а оттук и съществуването на целия свят такъв, какъвто го познаваме, така и съобразяването със Северния и Южния възел в хороскопа ни гарантират нашата цялостност и хармоничната ни реализация.
Науката все повече се преплита с древните и забравени представи, които хората са имали преди да се усъвършенстват до такава степен, че да се появи религията. В древността шаманите са били тези, които общували с видимия и невидим свят, с отсамното и отвъдното, превръщайки се в мост между живите и мъртвите, между природата и човека. Именно от шаманите е взаимствана идеята за вертикалното устройство на света, в който една същност има различни проявления, видими на различни нива.
Ще дам пример: есен – птиците отлишат на юг, дърветата пожълтяваш и губят листата си, хората събират дърва за зимата. Отстрани тези три процеса могат да бъдат тълкувани така: хората събират дърва, защото птиците отлитат на юг; или птиците отлитат на юг, защото виждат, че хората събират дърва; или пък дърветата губят листата си, защото птиците отлитат на юг. Както и да погледнем, тези три процеса са свързани, но нелинейно помежду си, а в дълбочина – дърветата, птиците и хората имат общ център, от който произтичат действията им и който е абсолютно невидим за човешките сетива. Невидим, но неумолим, неотменен, по-силен и от хората, и от птиците, и от дърветата взети заедно – природният закон за смяната на сезоните. И не слабоволие, а проява на мъдрост е човек да приеме, че не може да се съпротивлява срещу неизбежното. С негово или без негово съгласие сезоните ще следват своя ход. Човек може само да се приспособи към хода на времето, но не и да го променя. Всеки опит, на който и да е биологичен вид, да се противопостави на този ход, отказът от приспособяване, води до унищожаването на вида.
Преведено на езика на астрологията това ще рече, че хороскопът ни дава ясна представа за уроците, които имаме да учим в този живот, и всеки опит за „бягство от час“ ще бъде санкциониран. Ходът на планетите няма пряка връзка с човешкия живот, така както отлитащите на юг птици с оголването на дърветата, но общият Център, с който е свързан Животът на Вселената, отправя ясни послания чрез различни свои форми към тези, които „имат очи да видят и имат уши да чуят“.
Откъс от книгата на Стилиян Иванов „За смисъла на астрологията“.
0 Коментара