Няма начин да не са гръмвали и вашите бушони. Или тези на съседите ви – усеща се и през стените, при разминаванията по стълбите и улиците, дори в тъмното, когато реалните бушони на електрическите табла също са дали фира.

Новата постановка „Бушон за смяна“ на сцена „Comedy Bar Happy Сатира“ към Сатиричен театър „Алеко Константинов“ осветява точно това: гръмналите бушони на душите ни, изгубени в собствената си тъмнина, прегорели от късите съединения на случващото се около нас и с нас.

Моноспектакълът на актьора Михаил Сървански по текст на драматурга Михаил Тазев и режисура на Елица Йовчева буквално осветява актуалната представителна извадка на бита, бърн-аута и чистата лудост на обитателите от различните квартали на столицата – от тези в старите кооперации на центъра, през „Лозенец“ и „Младост“-ите до “Кръстова вада“ и Драгалевци. Средната възраст на екипа, сътворил постановката, е 25-30 години. Енергията и свежестта на младостта струят от всяка реплика, чувството за хумор (и в текста, и в интерпретацията на Сървански) е забележително – интелигентно, дълбоко, разтърсва от смех, но и провокира към размисъл. Публиката е част от спектакъла, интерактивно въвлечена, като в модерните, любими на младите стенд-ъп представления (stand-up комедии).

Похвално е, че Сатиричният театър застава зад младия екип. Михаил Тазев – запомнете това име! – е представител на най-новото поколение в българската драматургия, който с премиерния си текст „Бушон за смяна“ се утвърждава като автор с оригинален почерк и искрящо остроумие. Истинска находка е сюжетът, който пренася в домовете на съвременните столичани. Режисьорът Елица Йовчева тук отново доказва таланта си да усеща и провокира актьорите и публиката (нейната постановка „Жената е рибя кост“ неслучайно беше номинирана за ИКАР 2022 – за дебют и за най-добър спектакъл.)

Адмирации заслужава като цяло посоката на Сатиричния театър към развитие и утвърждаване на тази си сцена. Comedy Bar-овете са световен хит сред младите хора, заради неформалната атмосфера в тях и възможността за социализация чрез смеха. Театралните постановки на тези сцени са близки до типичната stand-up комедия, с няколко основни разлики. В stand-up комедиите липсва цялостен сюжет и се залага на импровизирани шеги, забавлението на зрителите е основната цел. А в „Бушон за смяна“ няма как да не изпиташ емоционална връзка с разказаните истории – сякаш познаваш и баба Грозда, и Храбра, и тийнейджъра с проблемното тегло.

И ел-техника Исо, разбира се. Исо, който всъщност е бивш научен работник, пресътворен блестящо от Михаил Сървански. Сървански е уникален актьор, красив и талантлив, колкото си иска. И много музикален. Свири на пиано и ударни инструменти, сам се е научил да свири и на тромпет. Последно за него се чу, че обмисля откриването на ресторант с минималистично изискано меню​. Успех в новата му посока на развитие и намирането на сервитьори! А докато това стане, гледайте го в „Бушон за смяна“ в „Comedy Bar Happy Сатира“, където в играта си включва и имитации на Веселин Маринов. Просто е неотразим.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара