Вицовете за пластични операции се увеличават с геометрична прогресия равна на тази за шегите с блондинките.
Ето един от тях:
„40-годишна жена е подложена на операция на носа. Сърцето й обаче спира и тя се явява пред Господ.
– И какво? Това е краят, така ли? А съм толкова млада!
– Спокойно! Сега лекарите ще те спасят и ще живееш още 30 години – успокоява я Господ.
Хирурзите използват електрошок и сърцето започва да бие отново. Жената е спасена и решава да промени живота си в оставащите 30 години. Прави си пластична операция на лицето, слага си силиконови гърди, маха всички тлъстини, боядисва си косата и т. н. След като я изписват от болницата, жената изскача на улицата, предвкусвайки новия живот, и в този момент я блъска кола. Този път нещата са окончателни и жената отново се явява пред Господ.
– Нали каза, че ми остават още 30 години? – жалва се тя.
– Ами…не те познах… – отговаря Господ.“
Не знам дали се усмихнахте, но исках да кажа, че животът на много хора се
превръща във филма „Лице назаем“.
Не съм против козметичните операции. Най-добрата пластична хирургия преди години беше в „Пирогов“. Там успяваха да възстановят пациенти след тежки аварии и инциденти. Просто съм срещу самоцелното коригиране на външните белези с цел „да приличам на някого, за да се харесам на някого“. Това реално е маркер за неотработен, потискан, подсъзнателен процес.
Не всяка козметична операция служи единствено за подобряване на външния вид, могат да бъдат премахнати и физически ограничения. Например, абдоминопластиката може да подобри гъбични инфекции или болезнена кожна екзема, които се развиват под съществуваща мастна престилка (след тежко отслабване). Ако гърдите на жената са големи и тежки, често увиснали и
причиняват проблеми като болки в гърба
и шията или проблеми със стойката, повдигането или намаляването им може да помогне. Когато с възрастта кожата и тъканите губят еластичността си, над очите могат да се образуват увиснали клепачи. При някои пациенти кожата е толкова тежка, че се ограничава зрителното поле. Повдигането на клепачите може да отвори окото, да го подмлади и отново да разшири зрителното поле.
В случай на ясно видими обезобразявания на лицето, често се появяват реактивни психични разстройства. Те могат да възникнат като остра реакция на стрес или по-късно, като посттравматично стресово разстройство. Ако така или иначе е налице психологическа уязвимост, може да се развие разстройство на адаптацията по време на възстановителния процес след адаптацията. Ако обаче психологичното разстройство вече е на преден план, дори успешна операция може да доведе до психологическо отклонение – ако е имало психически стрес върху физическото тяло в периода преди нея.
При „разкрасителната“ хирургия,
ако потърсите мнение на пластични хирурзи, то в техните форуми ще намерите нещо от рода на: Броят на козметичните операции продължава да расте. Това развитие се дължи на факта, че отношението към пластичната хирургия и нейното приемане стават все по-спокойни, а новите техники и процедури правят операциите и леченията по-безопасни и по-лесни.
И някак се скрива информацията за обезобразяване и рисковете от тези операции. Нали клиентите си плащат и идват със снимка на лице или тяло, на които искат да приличат.
Обществото ни се възмущава на традициите от древността за чупене на ходила, за да изглеждат по-малки краката; за удължаване на вратове и пениси, а всъщност в нашето съвремие повтаряме всичко това.
Всеки, който се интересува от пластична хирургия, трябва внимателно да прецени плюсовете и минусите. Да потърси психолог или коуч, за да отработи подсъзнателния проблем, който има.
Защо хората коригират телата си?
Инжектирани устни, силиконови гърди, липосукция: пазарът на козметични операции процъфтява, защото козметичните процедури очевидно дават на много жени и мъже по-добро качество на живот.
Психологът Ада Боркенхаген обяснява откъде идва тенденцията към „самооптимизиране“ със скалпела. Страхът от остаряване и пристрастяването към одобрението на околните, усещането, че си част от една по-млада възрастова група. Тя разказва за една нейна пациентка:
„Тя правеше всичко, за да се противопостави на това коварно остаряване, като му „нареждаше“ насила да не се връща в продължение на десет години. „Исках да си купя ново лице! Открих, че съм най-ценният си актив и че съм заслужила този неприлично скъп подарък: лифтинг на лицето. Ще си направя и малка пластика на носа, докато съм в болницата. Ще спра процеса на стареене!“, споделяла пациентката пред нея“.
Френската писателка и феминистка Беноа Гроулт пише открито за решението си да си направи пластична операция. Подобно на нея много хора искат да измамят стареенето с помощта на съвременните технологии. Замразяване на възрастта и връщането на годините назад се превръща в символ на статус в съвременното ни общество, а науката напредва по въпроса.
Успехът на онлайн играта „Мис Бимбо“
също показва, че козметичните процедури вече не са на дневен ред само в света на звездите и старлетките. През 2008 г. френският производител пуска френска версия, а скоро след това и английска. Междувременно милиони момичета, много от които от Германия, се регистрират в интернет, за да обгрижват своята виртуална „Miss Bimbo“ (на немски нещо като „Miss Tussi“). Важно е да се инвестира добре начален капитал от 1000 долара, за да може виртуалното алтер его да събира точки и да премине на следващото ниво. Можете да купите на компютърната си кукла с начален коефициент на интелигентност 70 различни допълнителни курсове за обучение – но ще постигнете много по-бърз напредък, ако ѝ подарите готини дрехи, прически, силиконови импланти или лифтинг.
Родители и преподаватели критикуват, че играта дава на момичетата
фатален идеал за красота.
От друга страна, 23-годишният изобретател на виртуалната „Мис Бимбо“ смята, че продуктът му е безобидно забавление. Данните обаче показват, че все повече и все по-млади жени прилагат на практика желанието си за корекция.
Германското дружество за естетична пластична хирургия публикува в годишния си доклад за 2023 г. данни за нарастващия брой пациенти. Една трета от клиентките са на възраст между 18 и 30 години. Най-популярната процедура сред младите жени е увеличаването на гърдите. Расте и броят на мъжете – при тях на първо място е повдигането на клепачите (блефаропластика).
В САЩ козметичната хирургия е най-бързо развиващата се медицинска дисциплина. По данни на Американското дружество на пластичните хирурзи американците са похарчили около десет милиарда долара за над дванадесет милиона козметични процедури – увеличение с около 70 % през последните девет години. Някои пациенти са едва на 13-годишна възраст – операциите на деца са разрешени,
ако родителите дадат съгласието си.
В Германия годишно се извършват около 500 000 операции и около 300 000 по-малки, т.нар. процедури „в обедната почивка“, като инжектиране на устни или третиране на бръчки с ботулинов токсин (ботокс) или хиалуронова киселина.
Според проучване на G&G почти една трета от анкетираните заявяват, че са готови да оформят тялото си чрез операция. Половината намират козметичната хирургия за подходяща само при заболявания, а около една шеста я отхвърлят по принцип.
Активно се рекламират екскурзии с цел пластични операции до Турция, Тайван и други азиатски страни. Филъри и ботокс се предлагат дори онлайн. Продават се и скоби за нос, които оформят носа ти в желаната форма, докато спиш. Подобно на шините за зъби, които ги подреждат в права редица.
Да, зле е когато природата ви е дала черти, които не виждате по модните подиуми и на екрана. Съвременната култура наложи англосаксонския тип и всички започнаха да го копират.
И все повече да си приличат.
Хирурзите, дерматолозите и козметиците обясняват, че целта на пластичните и козметични интервенции е подобряване на самочувствието. Те ще ви кажат, че пациентите им се гордеят с резултата – сбъднали са мечтата си например за по-малък нос или по-пълно деколте. Те се чувстват по-привлекателни и много по-комфортно в собствената си кожа. Комплексите, произтичащи от физически несъвършенства, могат да бъдат облекчени или преодолени. И излъчват това към външния свят: Увереността им се увеличава и са по-самоуверени.
Тялото се е превърнало в арена на идентичност.
Корекциите по него, които не са свързани със здравословни причини, в крайна сметка могат да се свържат със субективното усещане за преживяното чувство за щастие. Затова срещаме в мрежите как си честитят новите носове и се възхваляват на външността си – която е заприличала на нечия друга.
Лекарите ще ви кажат още, че много пациенти на разкрасителната индустрия са по-успешни в кариерата си. .
Днешният пазар на труда е силно конкурентен. Много работодатели се впечатляват не само от квалификация, но
често обръщат внимание и на външния им вид.
Многобройни проучвания показват, че привлекателността на хората може да окаже пряко влияние върху тяхната кариера. При презентации например привлекателният оратор обикновено се смята за по-убедителен от непривлекателния. А компанията, към която принадлежи, подсъзнателно се оценява като по-успешна.
Добрият външен вид може да предложи по-добри възможности за работа, особено ако има директна работа с клиенти.
Но нужно ли е да виждаме „клонинги“ на различна възраст – с еднакви вежди, мигли, носове, скули, устни, коси и поведение?
0 Коментара